Depresja dotyka coraz więcej osób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że już za dekadę będzie to najczęstsza choroba na świecie, jak więc widać problem ten jest poważny, co potwierdza tendencja wzrostowa. Musimy więc zdawać sobie sprawę, że ludzie z depresją są wśród nas i potrzebują przede wszystkim empatii. Co jeszcze można im zagwarantować?
Unikanie krytycznych ocen
Depresja jest chorobą, za której pojawienie się nikogo nie można obwiniać. Osoby z otoczenia chorego powinny więc przede wszystkim unikać krytycznych ocen i zagwarantować pełną akceptację.
Wykluczone są więc negatywne oceny takie jak: „Inni mają gorzej”, „Depresja to twoja wina” czy „Nie masz powodów, by się przejmować”. Takie zdania najczęściej przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego, a chory jeszcze bardziej zamyka się w sobie widząc, że nie może liczyć na wsparcie najbliższych osób.
Unikanie porównań
„Uwierz mi, doskonale wiem co czujesz”. Takie zdanie wypowiedziane do chorego na depresję wcale nie poprawi mu nastroju, nikt bowiem nie może wiedzieć, co dokładnie on czuje.
Zdecydowanie lepszy będzie komunikat: „Nie do końca rozumiem co czujesz, ale jestem z tobą i możesz na mnie liczyć”. Dzięki niemu chory widzi, że ma za sobą wsparcie, a jednocześnie nie czuje, że jej cierpienie i ból są bagatelizowane.
Nadmierne zachęty by wieść „normalne życie”
Osobie z depresją można proponować branie udziału w codziennych aktywnościach, nie powinno się jednak do niczego jej zmuszać. Częstym błędem jest aranżowanie imprez czy dużych spotkań towarzyskich, na które taka osoba zwyczajnie nie ma ochoty i po których czuje się jeszcze gorzej.
Trzeba więc motywować ją w sposób empatyczny i rozumieć, że nawet zwykłe aktywności życia codziennego mogą być dla niej trudne.
Jeśli w twoim bliskim otoczeniu jest ktoś chory na depresję, możesz również skontaktować się zdalnie z psychologiem, który pokaże ci, jak komunikować się z taką osobą, by zagwarantować jej jak największe wsparcie. Taką e-Wizytę można odbyć poprzez platformę haloDoctor.pl.